12. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Olsztyn w dniach 24 – 26 września 2014 roku zmienił się w naukowe centrum. W tym czasie organizatorzy 12. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki przeprowadzili aż 390 pokazów, w których wzięli udział również Nasi Uczniowie. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem tego, co mieli do zaoferowania ludzie Nauki i Sztuki.

Uczniowie klasy Ib, w środę 24 września obejrzeli wystawę obejmującą muszle najciekawszych gatunków ślimaków i małży żyjących w najdalszych zakątkach świata. Muszle można było dotknąć, nazwać (oznaczyć), poznać ich praktyczne zastosowanie. Duże emocje u dzieci wywołały zajęcia „Czy lubimy owady…jeść?”. Prowadząca zajęcia zapoznała dzieci z gatunkami owadów powszechnie konsumowanymi na świecie oraz propozycjami potraw z owadów. Na zakończenie dzieci miały możliwość spróbowania pierniczków z dodatkiem mąki z owadów. W Bibliotece Uniwersyteckiej dzieci obejrzały pokazy robotów oraz stoiska z doświadczeniami fizycznymi i chemicznymi. W czwartek 25 września najmłodsi uczniowie Naszej Szkoły uczestniczyli w zajęciach pt. „Owocowe inspiracje” oraz ” Szklarniowa fabryka barwników i zapachów”. Podczas warsztatów dzieci miały możliwość własnoręcznego wydobycia z roślin zapachów znanych i nieznanych, bawiły się kolorami, które stworzyła natura sporządzając własne farby oraz malowały jak Picasso. Na wystawie owadów krajowych i egzotycznych natomiast poznały tajniki hodowli i pielęgnacji wybranych gatunków owadów. W prezencie dla klasy otrzymali patyczaka, o którego będą teraz dbać w kąciku przyrodniczym.

Klasa If gościła na UWM, na Wydziale nauk matematyczno- informatycznych. Tam dzieci niemalże samodzielnie,  poprzez własne próby i doświadczenia poznały „wstęgę Möbiusa”– niemieckiego matematyka i astronoma, twórcy nowoczesnej geometrii algebraicznej- geniusza.

Klasa I e natomiast odwiedziła Katedrę Leśnictwa i Ekologii Lasu w Kortowie. W ramach 12 Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki uczestniczyła w zajęciach „Czy znasz las?”. Warsztaty umożliwiły dzieciom poznanie wielu gatunków drzew. Po zajęciach w sali pod opieką wychowawcy dzieci wyruszyły w teren, by sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce. Mierzyły również grubość drzew i zbierały jesienne dary przyrody. Zajęcia na UWM sprawiły dzieciom ogromną radość.

To było bardzo udane spotkanie z nauką.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *