Z wizytą w Hosianum

W ramach realizowanego w naszej szkole projektu edukacyjnego z religii pt.: „Czytamy Biblię”, wraz z grupą uczniów z klas drugich i trzecich, odwiedziliśmy Bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „HOSIANUM” w Olsztynie. Dzieci miały okazję zobaczyć nie tylko Seminarium Duchowne, Bibliotekę z czytelnią, ale przede wszystkim uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Te specjalnie dla nas przygotowane i niezwykle interesujące zajęcia poprowadził sam dyrektor Biblioteki, dyplomowany kustosz – ks. mgr lic. Tomasz Garwoliński.

Podczas zajęć mogliśmy poznać historię Biblioteki „HOSIANUM”, historię powstania książki i druku oraz dowiedzieliśmy się, że zbiory biblioteki seminaryjnej liczą ponad 250 tysięcy egzemplarzy i że gdyby je ustawić w rzędzie to liczyłyby ponad 6 km.

Największe jednak wrażenie wywołało oglądanie inkunabułów i starodruków liczących ponad 500 lat. Zobaczyliśmy najstarsze rękopisy Biblii – między innymi Biblię Gutenberga, oglądaliśmy również śpiewniki, atlasy i inne starodruki pochodzące z XV wieku. Ksiądz dyrektor podzielił się z nami różnymi ciekawostkami. Wytłumaczył między innymi skąd wzięło się powiedzenie: „czytać od deski do deski”; opowiedział: co to jest inicjał i drzeworyt oraz pokazał jak wygląda; czytał też fragmenty Biblii pisane łaciną i językiem staropolskim.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i oglądali prezentowane woluminy oraz zadawali mnóstwo pytań. Wszystkim bardzo się podobała ta nietypowa lekcja…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *