Tradycyjny sad.

10.11.2017r. powstała grupa projektowa „Owocowo zakręceni” w ramach projektu Fundacji  BOŚ – „Tradycyjny sad”. Partnerami projektu są Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Celem projektu jest poznanie tradycyjnych odmian drzew owocowych i założenie na terenie szkoły mini sadu. Dlaczego tradycyjne odmiany? –  nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, są zdrowe i przywracają zapomniane smaki.

Okoliczności stworzenia zespołu: Ponieważ teren wokół szkoły poddawany będzie procesowi rewitalizacji, zaistniała możliwość stworzenia sadu. Na terenie szkoły istnieje już ogród botaniczny. Pojawienie się drzew owocowych zwiększy bioróżnorodność naszego ogrodu.

16.11.2017r. grupa projektowa spotkała się w celu doprecyzowania harmonogramu w ramach projektu „Tradycyjny sad”. Ustalono, jakie informacje zostaną umieszczone w prezentacji  „Stare odmiany, zapomniane smaki”. Członkowie grupy projektowej zapoznali się z poradnikiem „OD LAIKA DO EKO SADOWNIKA”, podstawowymi zabiegami agrotechnicznymi i pielęgnacyjnymi, tradycyjnymi odmianami jabłoni. Postanowiono nawiązać kontakt z okolicznymi sadownikami, jako potencjalnymi ekspertami projektu.

 

Marzenna Markowicz – Bembenek