Tradycyjny sad – spotkanie grupy projektowej

23.11.2017r. grupa projektowa spotkała się, aby opracować materiały edukacyjne, które będą wykorzystane podczas apelu dla klas IV pt. „Stare odmiany, zapomniane smaki”. Pani Marzenna Markowicz – Bembenek opowiedziała nam o swoich doświadczeniach związanych z prowadzeniem sadu. Przez 25 lat wraz ze swoim ojcem, zajmowała się pielęgnacją drzew owocowych. Sad mieścił się nad jeziorem Kortowskim w dzielnicy Olsztyna – Dajtki. Na półhektarowej działce rosło kilkadziesiąt starych odmian śliwek, wiśni i jabłoni. Pani Marzenna pokazała nam zdjęcia swojego ogrodu, opowiedziała o walorach smakowych niektórych odmian jabłek i śliwek,  trudnościach związanych z pielęgnacją drzew i dystrybucją planów. Np. Renkloda ulena była niezwykle atrakcyjną śliwką, ale po zerwaniu z drzewa bardzo szybko stawała się miękka i nie nadawała się na sprzedaż. Sad nadal istnieje, ale drzewa owocowe są zdewastowane i nikt nie zbiera owoców.