Obchody 65. rocznicy śmierci gen. A. E. Fieldorfa, pseudonim „Nil”

„Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam tego”
gen. A. E. Fieldorf, pseudonim „Nil”

W niedzielne popołudnie 25 lutego 2018r. odbyły się w Olsztynie obchody 65. rocznicy śmierci gen. A. E. Fieldorfa, pseudonim „Nil”, który walczył w Legionach Polskich, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej ‘39 r., był dowódcą Kedywu KG AK. Wsławił się w likwidacji „kata Warszawy” zbrodniarza nazistowskiego Franza Kutschery. Po wojnie nie zaprzestał walki o niepodległą Polskę. Walczył z sowiecką okupacją jako dowódca tajnej organizacji „Niepodległość”.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w Parafii bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie, a następnie uczniowie dwóch olsztyńskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Olsztynie przedstawili montaż słowno – muzyczny.

„A gdy dzieci zapomną, że mieszkały w schronach,
Że widziały dni straszne, ponure i krwawe
Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas,
Żeśmy padli za wolność, aby była prawem”.
Testament Poległych

Władze komunistyczne po sfingowanym procesie wydały wyrok śmierci i generał A. E. Fieldorf zginął w 1953 roku przez powieszenie. Miejsca jego pochówku nigdy nie odnaleziono. Jego oprawcy wspominali: „Stał wyprostowany, nikt go nie podtrzymywał […]. Postawę skazanego określiłbym jako godną. Sprawiał wrażenie bardzo twardego człowieka. Można było wprost podziwiać opanowanie w obliczu tak dramatycznego wydarzenia”.
Druga część uroczystości odbyła się pod pomnikiem AK na skwerze imienia gen. A. E. Fieldorfa „Nila”. Przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich i lokalnych, m. in. wojewoda warmińsko – mazurski i warmińsko – mazurski kurator oświaty, przedstawiciele władz kościelnych, przedstawiciele Związku Żołnierzy AK, dyrektorzy okolicznych szkół, przedstawiciele uczniów wraz ze szkolnymi sztandarami uczestniczyli w uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej. W upamiętniających uroczystościach naszą szkołę reprezentowała p. Dyrektor Edyta Balbuza – Szarota wspierana przez nasze uczennice – harcerki Klarę i Julkę z 9 ODH Flava Nigra, z którymi wspólnie pod pomnikiem złożyła kwiaty i znicze. Szkołę godnie reprezentował również poczet (Julka, Emilka i Mateusz) pod opieką p. Kamila Kozłowskiego.
Za zaangażowanie i udział w montażu słowno – muzycznym dziękuję Roksanie, Oliwce, Michałowi, Kacprowi i Adamowi (kl. IIAg). Za odśpiewanie pieśni „Jest takie miejsce, jest taki kraj” dziękuję Kubie (kl. IVB) i p. Michałowi Janickiemu.
Ogromne podziękowania za współpracę kierujemy do p. Anny Struk, Dyrektor ZSO nr 7 oraz uczniów tej szkoły – Karoliny i Janusza.
Cześć Jego pamięci!
Joanna Mieszczyńska
współkoordynator wydarzenia

Materiał filmowy do obejrzenia tutaj.