Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata

6. marca wspominamy naszych lokalnych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Nasze pozdrowienia przesyłamy Pani Halince Nowina – Konopka (architekt, posłanka na sejm trzech kadencji, radna olsztyńska), która dokładnie rok temu była gościem w naszej szkole. W Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych 6. marca 2017r. w olsztyńskim gimnazjum zorganizowano wzruszające spotkanie. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie dwóch olsztyńskich szkół, którzy wysłuchali rodzinnej historii – opowieści o uratowaniu z zagłady lekarza pediatrii Augusty Mandel.

Małżeństwo Halina i Jerzy Wesołowscy z Tarnowa, rodzice Pani Halinki, ocalili podczas II wojny światowej swoją sąsiadkę i otrzymali od Instytutu Yad Vashem Medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Rodzina Wesołowskich została uhonorowana tytułem i medalem podczas uroczystej ceremonii wręczenia odznaczeń, która odbyła się 15.06.2016 w Muzeum POLIN w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.

Druga lokalna rodzina odznaczona Medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, która pozostaje w naszej pamięci to Stanisław i Wincentyna Wolscy. Niesamowitą historię rodziny Wolskich odkrywaliśmy rok temu spotykając się z Panią Marią Banasiak, córką Państwa Wolskich.

Nagraliśmy wspomnienia Pani Marii Banasiak, pochodzącej z Wyszkowa – od wielu lat mieszkanki Olsztyna. To historia uratowania dwóch dziewczynek Racheli i Bruchy, których rodzice Joseph i Chaya Rubinowski zginęli podczas zagłady. Dzięki pomocy Stanisława Wolskiego (w latach 1931-1939 burmistrza Wyszkowa) i jego żony, dzięki pomocy ich dzieci Marii, Ireny, Bolesława i Stanisława ocalono z zagłady dwa istnienia. Rachela i Brucha po wojnie zamieszkały w Izraelu, a rodzina Wolskich otrzymała Medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Ta historia, pełna nadziei i optymizmu, wiary w człowieka i drzemiące w nim pokłady dobroci zainspirowała uczennicę olsztyńskiego liceum do przygotowania filmu o rodzinie Wolskich. Zachęcamy do obejrzenia: https://www.youtube.com/watch?v=RbGoF6R5ofE

Na zdjęciu nr 6 rodzina Wolskich (dziewczynka z kokardą to Maria Banasiak). Zdjęcia wykonano podczas spotkania ze świadkiem historii.

 

Joanna Mieszczyńska

Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie