Dzień Edukacji Prawniczej

12 marca klasa IVC brała udział w zajęciach organizowanych przez Sąd Rejonowy w Olsztynie z okazji „Dni Edukacji Prawniczej”. Uczniowie zwiedzili budynek sądu, przed wejściem musieli przejść przez bramkę, która wykrywa wszelki metal. W sali rozpraw czekała już Pani sędzina, która przygotowała dla nas niespodziankę. Uczniowie wcielili się w rolę uczestników prawdziwej rozprawy o kradzież. Przebrali się w togi. Był sędzia, ławnicy, prokuratorzy, obrońcy, poszkodowany, oskarżone, publiczność, protokolantka oraz ochrona, w którą wcieliła się wychowawczyni. Sprawa był burzliwa i wywołała wiele emocji wśród uczestników. Na końcu zapadł wyrok. Najwięcej frajdy dzieciom sprawiło przebieranie się w togi sędziego, prokuratora oraz obrońcy, stukanie młotkiem, na znak zakończenia sprawy oraz trzymanie orła sędziowskiego. Dzieci oczywiście miały mnóstwo pytań go sędziego. Po wszystkim specjalnymi schodami (niedostępnymi dla odwiedzających sąd) zeszliśmy do piwnicy, gdzie trzymani są oskarżeni. Tam znajdowała się zakratowana cela.

Wizyta w sądzie przybliżyła uczniom zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, sami mogli przekonać się, jak przebiega sprawa sądowa. Wszyscy byli zadowoleni i długo jeszcze dyskutowali o tym co przeżyli.

Joanna Krawczyńska