Światowy Dzień Zespołu Downa

 

Zbliża się Światowy Dzień Zespołu Downa (21 MARCA). W naszej szkole w dniach 19 – 23 marca 2018r. organizujemy zajęcia i akcje we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Strzał w 10”.
„21 marca załóż dwie kolorowe skarpetki nie do pary i pokaż, że integrujesz się z osobami z zespołem Downa. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 organizowany jest pod patronatem ONZ. Z tej okazji w wielu miastach w Polsce organizowane są różne wydarzenia mające na celu promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa. To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Choroba polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy”.

 

Drodzy uczniowie, wychowawcy i rodzice

będziemy rozmawiać na ważny temat, malować kolorowe skarpety, czytać fragmenty książki Moniki Krajewskiej „Mój młodszy brat” i na koniec zrobimy wspólne klasowe zdjęcie w kolorowych skarpetach (koniecznie nie do pary!).

To dzień przeznaczony na ważne rozmowy i przy okazji dobra zabawa!

„Młodszy brat Zuzanny ma zespół Downa. Chodzi do specjalnego przedszkola. Kolega Zuzanny nazwał go debilem, co Zuzannę zmartwiło i rozzłościło. Bo Zuzanna kocha swojego młodszego brata, choć nie jest taki jak wszyscy, czasem zapomina schować język, a czasem zdarza mu się nie zdążyć do łazienki. Lubi się za to przebierać, ma poczucie rytmu i uwielbia się bawić w wojnę poduszkową. To książka o tolerancji – dowcipna i mądra”. [cytat za wydawcą]
Zapraszam!

 

Joanna Mieszczyńska

Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie

szkolny koordynator wydarzenia

Do włączenia się do akcji zaprasza również w swoim liście Pani Prezes Stowarzyszenia Strzał w 10!