Warsztaty Wielkanocne

16 marca w piątek wybraliśmy się na warsztaty wielkanocne. Rano spotkaliśmy się w szkole i pomimo że mróz szczypał w uszy i wiał silny wiatr, wyruszyliśmy w drogę do Pracowni Wielkanocnego Zająca. Po dotarciu na miejsce okazało się, że czeka na nas wesoła załoga, która przybliżyła nam tradycje Świąt Wielkiej Nocy. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się, jakie zwyczaje i symbole towarzyszyły tym Świętom na Warmii i Mazurach. Mieliśmy okazję zobaczyć różne rodzaje pisanek i dowidzieliśmy się, jak były tworzone. Zobaczyliśmy też, jakie wyroby z ciasta chlebowego wkładano do koszyczka ze święconką. Poznaliśmy tradycję przygotowywania palm wielkanocnych i sami mieliśmy okazję zrobić palmy, które zabraliśmy ze sobą do domu. Pod czujnym okiem pomocnic Wielkanocnego Zająca przygotowaliśmy kwiatki z bibuły, które połączyliśmy z gałązkami barwinka i baziami i w ten sposób powstały nasze piękne palmy. Dowiedzieliśmy się, że zwyczajem związanym z Palmową Niedzielą było połykanie małej bazi, aby zapobiec bólom gardła. Ponieważ rozpierała nas energia, to w międzyczasie poznaliśmy piosenkę o jaju kurzym, którą musieliśmy tak szybko śpiewać, że aż plątały nam się języki. W nagrodę sami mieliśmy okazję ozdobić świąteczne ciasteczka w kształcie jaj, kurczaczków i zajączków. Sami przygotowaliśmy słodki lukier i połączyliśmy go z różnymi barwnikami, dzięki temu nasze ciasteczka były kolorowe jak tęcza i słodkie jak lizaki. Z pudełkami pełnymi ciastek i palmami wróciliśmy do szkoły.

Uczniowie klasy IVB.