Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

„podziękujemy córkom i ich rodzicom za wszystko co dla nas zrobili w czasach mroku i ciemności”
(Rachela, ocalona z zagłady, relacja z Yad Vashem)

W Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pamiętamy o olsztyńskiej bohaterce naszego szkolnego projektu i jej rodzinie. Rodzice Marii, Stanisław i Wincentyna Wolscy uratowali z zagłady dwie dziewczynki, Rachelę i Bruchę. Obie przeżyły wojnę i zamieszkały w Izraelu.

W 1987 roku Stanisław i Wincentyna Wolscy zostali odznaczeni przez Instytut Yad Vashem w Izraelu medalem SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA. Medal osobiście odebrała w Izraelu ich córka Maria.

W 2017 roku za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Wincentynę i Stanisława Wolskich KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI.

 

„[Wolski] robił to wszystko jedynie z powodu, iż nas kochał i był przyjacielem Żydów z miasta”.

(Rachela, ocalona z zagłady, relacja z Yad Vashem)

 

W maju z udziałem ocalonej z zagłady Bruchy zostanie odsłonięty w Wyszkowie pomnik na cześć Wolskich, którzy bezinteresownie ratowali z zagłady. Otrzymaliśmy zaproszenie na te uroczystości.

Na zdjęciu Maria z rodziną przed wybuchem wojny (dziewczynka z kokardą) i Maria w 2017 roku.

Joanna Mieszczyńska

Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie