Wycieczka do Warszawy

W dniach 17-18 maja 2018 roku nasza klasa 3C wraz uczniami z 3H i 3E była na wycieczce w Warszawie. Nasza ostatnia „gimnazjalna”, wycieczka miała bardzo bogaty program, który przygotowało Biuro Turystyczne KONTYNENTY.

Pierwszy dzień w stolicy rozpoczęliśmy spacerem po Starym Mieście. Nasz przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii miasta. Widzieliśmy Barbakan, mury obronne, pomnik Małego Powstańca, zabytkowe kamieniczki oraz pomnik Syrenki. Trasa zaprowadziła nas na Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta i Zamkiem Królewskim. Na Zamku spędziliśmy około 2 godzin. Nasza wycieczka została podzielona na dwie grupy, które wzięły udział w lekcji muzealnej. Dzięki pani przewodnik poznaliśmy życie na zamku i ceremoniał dworski. Zwiedziliśmy również sale zamkowe. Duże wrażenie zrobiły na nas dzieła Jana Matejki m.in. ,,Rejtan” oraz ,,Konstytucja 3 Maja”.

Po wizycie na Zamku, idąc Krakowskim Przedmieściem mieliśmy okazję podziwiać pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, pomnik Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytet Warszawski. Następną godzinę spędziliśmy na obcowaniu ze sztuką w Muzeum Narodowym. W otoczeniu dzieł sztuki każdy mógł zinterpretować jedno z dzieł, a następnie podzielić się swoimi spostrzeżeniami z resztą grupy.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Wojska Polskiego. Różnorodność eksponatów wojskowo-historycznych zainteresowała szczególnie naszych kolegów, chociaż dziewczęta również się nie nudziły.

Po całym dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na nocleg w hotelu ,,Sokrates”.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Belwederze. Zwiedziliśmy bardzo ciekawą wystawę poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, salę historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, Kaplicę Belwederską oraz gabinet Marszałka.

Później udaliśmy się do Łazienek Królewskich. W czasie spaceru alejkami parku, każdy starał się uchwycić na zdjęciu jakiś niecodzienny widok na konkurs zorganizowany przez naszą wychowawczynię. Wdzięcznym tematem naszych fotografii były zamieszkujące park zwierzęta.

Kolejną atrakcją dnia była wizyta w siedzibie TVP. Widzieliśmy studia telewizyjne, pomieszczenia reżyserskie oraz muzeum telewizji. Nieoczekiwanym „dodatkiem” była możliwość zobaczenia ludzi przybyłych na casting do programu ,,The Voice of Poland”, może wśród nich widzieliśmy już przyszłego zwycięzcę?

Przed zwiedzaniem Pałacu w Wilanowie wstąpiliśmy do Królikarni, gdzie mogliśmy podziwiać rzeźby m.in. autorstwa Xawerego Dunikowskiego, autora olsztyńskich ,,Szubienic”. W Wilanowie zostaliśmy oprowadzeni po komnatach Króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki. Największą uwagę zwróciliśmy na wspaniałe freski i bogate zdobienia.

Program wycieczki był ciekawy i mimo, że wszyscy byliśmy w Warszawie już nie raz, to jednak nikt się nie nudził i każdy dowiedział się czegoś nowego o naszej stolicy. W ciągu tych dwóch dni dzięki zgranej klasie atmosfera była swobodna i beztroska, więc będziemy miło wspominać naszą ostatnią wycieczkę.

Emilia Nietupska