Wycieczka do Zakładu Karnego w Barczewie.

29 maja 2018 r.  odbyła się wycieczka gimnazjalistów klas III do Zakładu Karnego w Barczewie. Celem naszej wycieczki było poznanie zasad funkcjonowania więzienia jak również profilaktyka- jakie są konsekwencje nieprzystosowania społecznego i działań powszechnie nieakceptowanych.

Podczas wizyty uczniowie zostali zapoznani z działalnością i zadaniami Służby Więziennej, charakterem oraz specyfiką pracy m.in. funkcjonariusza czy wychowawcy.

Młodzież została również zaznajomiona z zajęciami więźniów tj. rodzaj wykonywanych prac odpłatnie     i nieodpłatnie, którzy więźniowie mogą uczestniczyć w pracach poza zakładem i na jakiej zasadzie odbywa się wyznaczenie osób do poszczególnych prac, za jakie wyroki są skazani więźniowie, jak wygląda nadzór nad więźniami oraz jak wyglądają odwiedziny więźnia.

Ponadto, mogliśmy zobaczyć Zakład od wewnątrz: cele więźniów i „izolatkę”, plac spacerowy tzw. „spacerniak”, bibliotekę , teraz wokół Zakładu. Na koniec wycieczki gimnazjaliści zasiedli do tzw. „więźniarki”, samochodu konwojowego Służby Więziennej.

Pedagog, Magdalena Stefanowicz