„Rozsmakowani” z wizytą w Pracowni Zielononoga

„Rozsmakuj się w Warmii i Mazurach – poznaj zapomniane oblicze regionu. Odsłona 2” to projekt z zakresu edukacji kulturowej i regionalnej, skierowany zarówno do młodszych, jak i nieco starszych odbiorców.

Koordynatorka projektu p. Ewa Mieszczyńska tym razem zaprosiła dzieci i młodzież z dwóch olsztyńskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 33 i XI Liceum Ogólnokształcącego – do wspólnej przygody: poznawania historii i zwyczajów Warmii i Mazur, posłuchania opowieści o tradycjach kulinarnych i rzemieślniczych naszego regionu.

Podczas pierwszego spotkania, uczestnicy wyruszyli w podróż do Pracowni Zielononoga, prowadzonej w Nowych Kiejkutach przez panią Alicję Zęgotę. Tu, w upalny czerwcowy dzień, mieli okazję posmakować przygotowanego dla nich dla ochłody napoju z kwiatu czarnego bzu. O przepis, na wykonanie tego zdrowego napoju, nie omieszkali zapytać. Gospodyni, przygotowała także pyszne ciasto z sezonowymi owocami oraz upiekła swojski chleb, do którego dodatkiem był smalczyk ze „skrzeczkami” i kiszone ogórki domowej roboty. Tu także czekał na uczestników projektu „Rozsmakuj się w Warmii i Mazurach…” pan Arkadiusz Dziczek, pod którego okiem młodzież miała wykonać sękacz mazurski ze 100 jaj. Młodzież podzieliła się na 2 grupy – część pod okiem instruktora przygotowywała ciasto na sękacza, część pod okiem gospodyni rozpoczęła pracę plastyczną na przygotowanych materiałach –  szlifowała, malowała, lakierowała i wykańczała magnesy neodymowe z tradycyjnym wzornictwem regionalnym. Młodsi i starsi uczestnicy niezwykłych warsztatów zamieniali się stanowiskami, tak, by każdy z nich uczestniczył we wszystkich zaplanowanych działaniach. Nad właściwym wypiekiem sękacza czuwał pan Arkadiusz z opiekunami grupy – paniami Ewą Mieszczyńską i Izabelą Piotrowską. Kiedy ciasto „dochodziło”, a magnesy schły na słońcu, pani Alicja uruchomiła koło garncarskie (napędzane nogą) i poprowadziła pokaz lepienia w glinie. Następnie każdy z uczestników warsztatu mógł spróbować swoich sił w toczeniu na kole, jak i ręcznym lepieniu w glinie. To działanie przerywano jedynie na jedzenie własnoręcznie zrobionego sękacza, którego uczestnicy projektu na koniec pobytu w Pracowni Zielononoga zabrali ze sobą, by następnego dnia poczęstować nim kolegów i koleżanki w szkole. Piękna pogoda i sielski krajobraz sprzyjały relaksowi i spokojnej pracy w skupieniu. Bo nie da się ukryć, ale praca artysty-ceramika, jak i pieczenie sękacza tradycyjną metodą, wymagają koncentracji i cierpliwości. Tego, dzieciom i młodzieży uczestniczącym w projekcie, nie brakowało. A gdy pobyt zbliżał się ku końcowi, rozpalono ognisko, by upiec na nim kiełbaski.

Podziękowaniem za „smakowanie” Warmii niech będą słowa uczestniczek projektu: „Podobało mi się robienie sękacza… To był fajnie i miło spędzony dzień… Lepienie w glinie było ciekawym zajęciem… Nauczyłam się cierpliwości przy malowaniu szczegółów na magnesach… Świetnie się bawiłam i mam nadzieję, że w nowym roku szkolnym pojadę na te zapowiedziane przez panią warsztaty zielarskie.”

W warsztatach uczestniczyły nasze uczennice: Ola i Natasza (kl. IIA) oraz Basia i Dominika (kl.IIEg). Zdjęcia wykonała: Dominika Trzciałkowska, kl. IIEg.

WYDARZENIE ZOSTAŁO OBJĘTE PATRONATEM

EUROPEJSKIEGO ROKU DZIEDZICTWA KULTUROWEGO 2018.

Działanie organizowane jest w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018" oraz ze środków samorządów Ełku i Olsztyna oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
  

Joanna Mieszczyńska