Wycieczka integracyjna do Wioski Garncarskiej w Kamionce

1 października 2018 r. uczniowie klas: IVa i IVb wraz z wychowawczyniami i panią pedagog uczestniczyli w różnych zajęciach integracyjnych przygotowanych w malowniczej Kamionce położonej 47 km od Olsztyna.

Brali udział w warsztatach garncarskich, podczas których samodzielnie lepili z gliny naczynia. Obejrzeli również film 3D o rafie koralowej. Dzięki niemu wiedzą, co należy robić, aby nie doprowadzić do całkowitego jej zniszczenia.

Zwiedzali z przewodnikiem Garncarską Wioskę. Zobaczyli m.in. muzeum garncarstwa, mazurską stodołę z wyposażeniem, dawne sprzęty gospodarstwa wiejskiego i mazurską kuźnię. Specjalnie dla nich przygotowano zajęcia pt. „Po co potrzebne są pszczoły i trzmiele” prowadzone w pomieszczeniu, w którym żyją właśnie te stworzenia. Podczas lekcji dzieci poznały znaczenie pszczół i trzmieli w przyrodzie oraz dla życia ludzi. Dowiedziały się jak powstaje miód i do czego jest wykorzystywany. Uzyskały odpowiedź na pytania: co się stanie, gdy zabraknie pszczół i jak chronić pszczoły i trzmiele?

Największą jednak atrakcją była gra terenowa polegająca na odnalezieniu skarbu ukrytego w jednym z zakątków Rajskiego Ogrodu. Gracze otrzymali mapki oraz zaszyfrowane w wierszach pytania – zagadki do rozwiązania. Odgadnięte hasło ułożone z rozwiązanych zagadek wskazało miejsce ukrycia skarbu.

Cudowna pogoda i dobre humory sprzyjały zabawie. Na wszystkich „odkrywców” czekał skarb, który mogli zabrać ze sobą do domu.