„Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”

25 października uczniowie klasy I C uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, których celem było przybliżenie specyfiki życia osób niewidomych i słabowidzących. Warsztaty przeprowadziła Pani Ewa Pietrzykowska – tyflopedagog z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie w towarzystwie Pana Daniela Rupińskiego – osoby niewidomej od urodzenia. Pan Daniel jest muzykiem, kompozytorem i wokalistą. Jest też hejnalistą – codziennie w południe gra hymn „O Warmio moja miła” na Ratuszu. Ponadto od kilku lat współpracuje z nauczycielami Zespołu Placówek Edukacyjnych.

W czasie zajęć uczniowie, mając zasłonięte oczy, poruszali się  z wykorzystaniem białej laski. Poznali alfabet Braille′a, mogli zapisać swoje imię, wykorzystując pismo punktowe. Zobaczyli tabliczkę brajlowską, maszynę do pisania brajlem, książki napisane pismem Braille′a. Oglądali kalendarze, ilustracje do książek wykonane techniką zwaną tyflografiką. Pan Daniel pokazał uczniom, w jaki sposób radzi sobie z niektórymi czynnościami życia codziennego, takimi jak nalewanie napoju do szklanki czy korzystanie z dotykowego telefonu komórkowego. Niełatwym zadaniem dla uczniów okazało się spożycie jogurtu z opaską na oczach. Na zakończenie spotkania nasz gość odegrał na trąbce hymn Olsztyna.

Dzięki warsztatom uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda życie osoby niewidomej i z jakimi trudnościami na co dzień musi się zmagać. Przekonali się, że osoba niewidoma może normalnie żyć i być samodzielną.

Hanna Legowicz