Wystawa „Tak powstawała Niepodległa”

Wystawa poświęcona procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej powstała w ramach programu „Niepodległa”. Materiał może być pomocny w poznawaniu historii naszego kraju i uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski.
Ekspozycja składa się z 11 plansz. Przedstawiają one wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej.

•    Walka o polską tożsamość do 1918 roku,

•    Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918,

•    Polska mozaika,


•    Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości,


•    Wyzwania systemu edukacji,


•    Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku,


•    Sportowy duch,

•    Piękne rzeczy,


•    Zdrowie i opieka medyczna


•    Architektura


•    W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój.


Wystawa powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”, a autorami plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), zaś konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. UR.

Joanna Mieszczyńska