Apel z okazji 100 lecia odzyskania przez_Polskę niepodległości

14 listopada 2018r. w naszej szkole miało miejsce kolejne wydarzenie związane z obchodami 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przygotowany został przez młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Cichociemnych w Olsztynie, pod kierunkiem mgr Martyny Geszczyńskiej montaż słowno-muzyczny. Licealiści zaśpiewali pieśni, które towarzyszyły żołnierzom podczas walk w obronie Ojczyzny, pieśni które dawały Polakom nadzieję i wiarę na lepsze jutro: „My Pierwsza Brygada”, „Ojczyzna”, „Miejcie nadzieję”, „Niepodległa niepokorna” oraz „Rota”. Duże wrażenie wywarły na słuchaczach „Mury” Jacka Kaczmarskiego – jednego z najważniejszych artystów „solidarnościowej” rewolucji., wykonane a capella.

Prezentowane utwory poetyckie: ,,Ojczyzna” Marii Konopnickiej, „O Polsko!” Juliusza Słowackiego,  „Ocalony” Tadeusza Różewicza przypomniały o trudach walki i ofiarach poniesionych przez polskich żołnierzy walczących o niepodległość, przypomniały że „Wyraz Ojczyzna nie powinien być dla nas pustym, choć pięknie brzmiącym słowem – winien przede wszystkim oznaczać wartości, które są istotne dla naszego – wspólnego – społecznego życia.  Nie wystarczy dużo i pięknie mówić o dobru Polski – trzeba jeszcze dać świadectwo przywiązania do wartości, jakie dla wszystkich Polaków są cenne”.

Po pełnym wzruszeń i emocji występie, odbył się pokaz walki wręcz z elementami samoobrony.

Wszystkim zaangażowanym uczniom oraz nauczycielom szczególnie ze szkoły mundurowej,  Liceum Ogólnokształcącego im. Cichociemnych w Olsztynie serdecznie dziękuję.

Joanna Krawczyńska