Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej na Nagórkach

czwartek 15 listopada 2018 roku byliśmy z klasą V E w Bibliotece Publicznej na Nagórkach w Olsztynie na wykładzie o tolerancji. Zaprosiła nas tam mama jednej z koleżanek z naszej klasy z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji przypadającego 16 listopada.

Ze szkoły wyszliśmy ok. godz. 08:40. Ponieważ nie padało, postanowiliśmy dotrzeć na Nagórki piechotą. Na miejscu byliśmy ok. godz. 09:10. W bibliotece przywitała nas mama Sary, po czym zdjęliśmy kurtki i usiedliśmy we wskazanym miejscu na karimatach.

Najpierw obejrzeliśmy teledysk o tolerancji. Byli w nim ukazani różni ludzie: młodzi, starzy, biedni, ludzie o innym kolorze skóry. Mama Sary przeczytała nam również wiersz, po czym zobaczyliśmy na ekranie telewizora komiks o dwóch postaciach, które były ze sobą zaprzyjaźnione aż po grób. Następnie oglądaliśmy memy podpisane tekstami związanymi z tematem spotkania. Mama Sary czytała nam historyjki opisujące zdjęcia, na których byli np.: osoba niewidoma, albinos, człowiek bezdomny. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, co to jest tolerancja. Doszliśmy do wniosku, że tolerowanie innych, to: brak komentarzy na temat wyglądu, charakteru, statusu społecznego. Na końcu spotkania obejrzeliśmy teledysk Piotra Rubika pt. „To cała Prawda”. Piękne słowa refrenu, które brzmią:  „…Masz prawo kochać, masz prawo śnić, masz prawo śpiewać, masz prawo żyć, masz prawo marzyć teraz i tu, na przekór kłamstwu, na przekór złu…” na długo pozostaną nam w pamięci.

Spotkanie dotyczące tolerancji podobało mi się. Ważne sprawy zostały przedstawione w ciekawy sposób. Myślę, że nikt z nas się nie nudził. Uważam, że inne klasy również powinny skorzystać z podobnych spotkań.

 

Gabrysia Nowak V E