Dąb pamięci

Ku pamięci. Szkoła Podstawowa 33 w wyniku strukturalnych zmian w szkolnictwie opiekuje się od ubiegłego roku szkolnego dwoma Dębami Pamięci: aspiranta Ignacego Drozdka oraz podporucznik Michała Wasiluka.

Dąb Pamięci Ignacego Drozdka został posadzony 9 listopada 2009, czyli w roku inauguracji  Programu KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA  przez społeczność Gimnazjum Nr 13. W 2010 r. przy ówczesnej Szkole Podstawowej Nr 33 posadzony został Dąb Pamięci Michała Wasiluka.

Akcja polega na posadzeniu w przestrzeni publicznej 21.857 Dębów Pamięci. Jeden Dąb to jedno nazwisko. Celem akcji jest zachowanie w pamięci wydarzeń związanych ze Zbrodnią Katyńską .

I tylko pamięć została

Po tej katyńskiej nocy…

Pamięć nie dała się zabić

nie chciała ulec przemocy.

I woła sprawiedliwość

i prawdę po świecie niesie…

Prawdę o jeńców tysiącach

Zgładzonych w katyńskim lesie.

Tradycją naszej szkoły jest to, że m. in.  1  i 11 listopada społeczność szkolna wspomina poległych bohaterów oraz zapala znicze i składa kwiaty pod Dębami Pamięci.

Naród, który myśli o przyszłości ….,Musi znać i szanować przeszłość.

B. Firek