Co mają wspólnego niezwykli goście z autyzmem?

Kwiecień jest miesiącem poświęconym wiedzy o autyzmie.

W związku z tym 25 marca 2019r.  gościliśmy nauczycielki i dwóch uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 4  Specjalnej dla Dzieci  z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Olsztynie. Uczniowie klas: 3C, 4C i 5F poznali  spektrum autyzmu, które jest zaburzeniem  neurorozwojowym, związanym z nieprawidłową pracą mózgu.

Autyzm może się objawiać w różny sposób u poszczególnych osób. Ale bez względu na indywidualną manifestację objawów, wszystkie osoby z autyzmem mają trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, wyobraźni, sztywnością zachowań. Autyzm jest zaburzeniem, które trwa całe życie. Oznacza to, że z autyzmu się „nie wyrasta”. 

Dzięki specjalnym okularom, urządzeniu zaburzającemu równowagę,  rękawicom o specjalnej fakturze i zestawowi  z różnymi zapachami  uczniowie naszej szkoły mogli doświadczyć, jak ludzie z autyzmem odbierają bodźce. Podczas gdy nasi uczniowie zgłębiali „tajniki” autyzmu, jeden z gości- autystyk- zrobił z plasteliny przepiękną postać. Prawdą jest bowiem , iż wśród autystyków znacznie częściej aniżeli wśród zdrowych osób obserwuje się wyjątkowe umiejętności, które mogą dotyczyć bardzo specjalistycznych i  wąskich dziedzin.

Spotkanie  to miało na celu pomóc zrozumieć i uwrażliwić naszych uczniów  na autyzm, a osobom z autyzmem ułatwić życie wśród nas.

B. Firek

J. Kotańska