„Marzec miesiącem zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej”

 „Marzec miesiącem zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej” to hasło przewodnie, które nam towarzyszyło podczas różnego rodzaju imprez, zawodów, konkursów, warsztatów i wystaw.

W pierwszym tygodniu skupiliśmy się na promocji „Zdrowego odżywiania”. Uczniowie klas czwartych i piątych brali udział w konkursach kulinarnych: „MasterChef Junior – komponowanie kanapek” i „MasterChef Junior – Czy można przyrządzić zdrową pizzę?”. Czwartoklasiści pod czujnym okiem wychowawców wspólnie spożywali drugie śniadanie. „Kolorowe kanapki” były samodzielnie przygotowywane przez uczniów, a ich konsumpcja miała miejsce w sali lekcyjnej podczas długiej przerwy.  Trzy osobowe zespoły z klas czwartych brały udział w warsztatach na temat zasad savoir vivre przy stole. Uczniowie w praktyczny sposób nauczyli się podawania posiłków oraz właściwego zachowania podczas ich spożywania. Na zajęciach z chemii starsi uczniowie dowiedzieli się jakie właściwości posiada woda i jakie jest jej praktyczne zastosowanie. Warsztaty urozmaiciły ciekawe doświadczenia, w których woda była najważniejszym składnikiem. Siódmoklasiści uczestniczyli w spotkaniu z psychodietetykiem. Dowiedzieli się m.in. jak komponować zdrowy posiłek do szkoły, tzw. Lunch Box. Szkolne koło filmowe „Stopklatka” nagrało krótki film „Witaminy dla rodziny”. Jak gotować to smacznie i zdrowo. Gimnazjaliści potrafią przygotować smaczne i pożywne potrawy. Zajęcia z gotowania są przez nich niezwykle cenione.

Kim jest świadomy konsument? Na to pytanie można było uzyskać odpowiedź podczas warsztatów „GDA – system znakowania żywności” przeprowadzonych w klasach piątych. Po części teoretycznej uczniowie przystąpili do wykonania plakatów – „Co nam powie etykieta na żywności”. Wykonując pracę plastyczną, uczniowie wspólnie dokonali analizy informacji znajdujących się na etykietach produktów spożywczych.  Klasy IVB i IVD udały się do Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie na warsztaty pod tytułem „Jem bo ufam”. Uczniowie między innymi badali skład chemiczny żywności, ustalali co powinna zawierać etykieta produktu. Dowiedzieli się również jakie dodatki mogą się znajdować w żywności i czy są zdrowe dla człowieka. W starszych klasach zastanawiano się nad „Prawami konsumenta”. Tylko świadomy konsument potrafi dokonać właściwego wyboru najzdrowszych produktów spożywczych, zna swoje prawa i wie jak je egzekwować.

Kolejny tydzień marca poświęcony był aktywności fizycznej – „Ruch to zdrowie”. W klasach piątych zorganizowano wewnątrzszkolne zawody sportowe. Drużyny rywalizowały ze sobą w wyścigach na torze z przeszkodami. Punktowane były: szybkość i precyzja wykonanych ćwiczeń. Rywalizacja była niezwykle emocjonująca. Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się „Aerobik na wesoło”. Codziennie na długiej przerwie, przy skocznej muzyce uczniowie wykonywali różne ćwiczenia, oparte na intensywnej wymianie tlenowej. Klasa IVF postawiła na aktywność fizyczną w nietypowej formie. Udali się bowiem do parku trampolin Jump street. Przy dobrej zabawie czas szybko płynął. Warto taką aktywność powtórzyć. Aktywność fizyczną najlepiej rozwijać na łonie natury. To już kolejny raz jak piechurzy z Koła Miłośników Turystyki brali udział w rajdzie wiosennym „Z Marzanną”. Podczas kilku kilometrowej trasy poszukiwano oznak wiosny. W trakcie wędrówki uczniowie uczestniczyli w zabawie terenowej, podczas której trzeba się było wykazać umiejętnościami i wiedzą z różnych dziedzin, między innymi z rozpoznawania ptaków i kwiatów wiosennych, określenia czasu potrzebnego do rozkładu różnych odpadów. Przy ognisku unicestwiono też ekologiczną Marzannę, definitywnie żegnając się z zimą. Jedną z ważniejszych imprez sportowych do której zaproszono uczniów z zaprzyjaźnionych szkół były zawody „Bawmy się razem”. Drużyny z klas trzecich szkół podstawowych nr 6, 30, 33, 34 zmagały się na torze przeszkód o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 33 w Olsztynie. Nadrzędnym celem rywalizacji było zachęcenie wszystkich, którzy lubią aktywność fizyczną do rozpoczęcia nauki w klasach sportowych. Cykliczne zawody  przebiegały w  bardzo żywiołowej atmosferze. W tydzień aktywności fizycznej  wpisał się również Finał Mistrzostw Olsztyna w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Duch sportowej rywalizacji towarzyszył dziewczętom od pierwszego do ostatniego gwizdka.

W ostatnim tygodniu marca nasza uwaga skupiła się na zagadnieniach związanych z „Profilaktyką zdrowia i higieny osobistej”. Odbyły się konkursy przyrodnicze dla klas IV i V „Ciało człowieka i jego zdrowie” i biologiczny dla klas gimnazjalnych „Mistrz genetyki”. Tym razem uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat różnych aspektów zdrowia człowieka. Kolejny konkurs miał na celu wyłonienie spośród uczniów tych, którzy potrafią najlepiej udzielić pomocy przedmedycznej. Liczyła się wiedza, ale też umiejętności praktyczne, np. wykonanie RKO. W klasach czwartych personel medyczny naszej szkoły przeprowadził pogadanki na temat higieny osobistej i jamy ustnej. Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji na temat dbałości o zdrowie. Poznały zasady szczotkowania zębów, pielęgnacji skóry i włosów oraz zagrożenia wynikające z barku dbałości o czystość ciała i otoczenia. Klasy siódme brały udział w warsztatach „Dlaczego warto się szczepić”. Obalono mit szkodliwości szczepień, które są jedyną skuteczną obroną przed atakiem szkodliwych drobnoustrojów. O stresie przedegzaminacyjnym rozmawiano na zajęciach psychoedukacyjnych w klasie VIII i klasach gimnazjalnych. Szkolny psycholog wyjaśnił młodzieży pozytywne aspekty stresu, który mobilizuje siły organizmu. Nadmiar napięcia może jednak działać paraliżująco. Dlatego ważna jest umiejętność relaksowania się przed chwilą próby.

Na szkolnych korytarzach, w salach lekcyjnych i w czytelni pojawiły się okolicznościowe gazetki i wystawy promujące zdrowy styl życia. Zaprezentowano również najlepsze prace literackie i plastyczne wykonane w ramach konkursów, np.: „Talerz zdrowia”, „Dbamy o zdrowie”, „W zdrowym ciele zdrowy duch”, „Uzależnienia są groźne”.

„Marzec miesiącem zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej” okazał się świetną okazją do przypomnienia uczniom zasad dbałości o zdrowie. W działania włączyli się nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Niech hasło „O zdrowie dbam  – bo je mam, ćwiczę bo chcę, wiem co jem” wpiszą się na stałe w naszą codzienność.

Marzenna Markowicz – Bembenek

Dorota Drozd