Charakternik ten Kopernik

Wraz z nowym rokiem szkolnym na lekcjach historii w klasach IVB, VD,VF, VE i VB kontynuujemy realizację projektu Radia Olsztyn „Charakternik ten Kopernik”. Korzystamy ze słuchowisk i filmów, a materiały projektowe pojawiają się również na lekcjach „historii z Kropką”.

Projekt „Charakternik ten Kopernik” współfinansowany przez Muzeum Historii Polski ma przybliżyć postać wielkiego astronoma właśnie jako mieszkańca Warmii. Mikołaj Kopernik spędził na Warmii większość swojego życia. Historia ocenia, że był też jej najznamienitszym mieszkańcem. Oprócz astronomii zajmował się bowiem polityką, był lekarzem, kartografem i ekonomistą. Dowiemy się m. in., czym zajmował się na co dzień, z kim spotykał się na zamku w Lubawie, jak wyglądały pierwsze jego przyrządy do badań oraz czym była tablica doświadczalna, którą stworzył w Olsztynie.

W ramach projektu powstanie 27 audycji radiowych i 4 krótkometrażowe dokumenty filmowe. Z audycji i filmów skorzystają uczniowie naszej szkoły. Wybrane materiały Radio Olsztyn zaprezentuje we Fromborku i Olsztynie w ramach tzw. publicznego odsłuchu. Projekt przewiduje zorganizowanie takich spotkań w historycznych katedrach Archidiecezji Warmińskiej.

Audycje przygotowuje Marek Lewiński – miłośnik historii i geografii oraz dziennikarz Polskiego Radia Olsztyn. Z niecierpliwością czekamy na wizytę p. Marka i Radia w Olsztyn w naszej szkole.

J. Mieszczyńska.