Dzień Sztuki Abstrakcyjnej

Dzień Sztuki Abstrakcyjnej jest celebracją szczególnego rodzaju sztuki – sztuki niefiguratywnej, bezprzedmiotowej, nieprzedstawiającej lub po prostu nazwanej abstrakcyjną. Inicjatorami ABSTRACT ART DAY są Miro Kępiński i Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Wydarzenie w odsłonie jesiennej odbywa się 25. września w dzień urodzin malarza Marka Rothko.

Ten wyjątkowy dzień świętowali uczniowie klasy 4B Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie. Na zajęciach warsztatowych wykorzystano opisy i rysunki regionalnych roślin, a następnie uczniowie w grupach tworzyli swoje obrazy. Maki, chabry, pokrzywa, babka lancetowata, bez czarny, głóg pojawiły się na pracach dzieci, które najpierw poznały charakterystykę roślin, ich właściwości i zalety, a następnie stworzyły własne abstrakcje obrazy. W działaniach uczestniczyła grupa projektowa „Zakręceni Odkrywcy”, która kontynuuje projekt „Zakręcony (w) Olsztyn”.

Wydarzenie w olsztyńskiej szkole jest realizowane we współpracy z Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, kompozytorem i muzykiem Miro Kępińskim i XI LO. Miro Kępiński to nagradzany na świecie kompozytor muzyki filmowej, producent i wykonawca, tworzący z filmowcami od Sydney po Los Angeles.

Materiały plastyczne sfinansowane z grantu.

 

Joanna Mieszczyńska

organizatorka wydarzenia, opiekun projektu

 

Placówka bierze udział w Programie Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.  

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 oraz ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Gminy Miasta Ełk.