Niecodzienna lekcja historii

23 września klasa 5C była z wizytą w Lesie Miejskim na ekspedycji archeologicznej „Odyseja Bałtycka 2019”, której inicjatorem jest Towarzystwo Naukowe Pruthenia. Była to niepowtarzalna okazja zobaczenia na żywo pracy i metodologii archeologa, którą przybliżyła nam dr Alicja Dobrosielska. Uczniowie zapoznali  się etapami prac archeologicznych, od poszukiwania stanowisk przy użyciu specjalistycznego sprzętu z wykrywaczem metali na czele po żmudne przekopywanie warstw ziemi i przeszukiwanie jej  hałd. Ta ostatnia czynność, w której uczniowie mogli wziąć udział,  dostarczyła wiele radości i zaowocowała drobnymi znaleziskami. Obejrzeliśmy też odkopane pozostałości wczesnośredniowiecznego pieca, żarna, groty, haczyki i zapinki z brązu oraz  srebrne arabskie monety, które rozprzestrzeniły się po świecie dzięki wikingom.  Poza tym własnoręcznie wykonaliśmy z gliny medaliony z symbolem Pruthenia. Na zakończenie podziwialiśmy koryto Łyny  ze szczątkami tzw. Diabelskiego Mostu. Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia wracaliśmy czerwonym szlaku zwanym Łynostradą.

Beata Firek