„Poznajemy zawody swoich rodziców” cz. III

Kontynuując realizację projektu „Poznajemy zawody swoich rodziców” 8 stycznia 2020 r., dzięki uprzejmości p. Sylwii Wachcińskiej, gościliśmy w klasie VA urzędnika kontroli skarbowej i techników kryminalistyki z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.

 

Od razu po wejściu do klasy wiedzieliśmy, z czym będziemy mieli do czynienia na tych zajęciach. Na pierwszych ławkach zobaczyliśmy duże walizki, a w nich sprzęt i materiały potrzebne do zbierania i zabezpieczania śladów pozostawionych przez przestępców.

 

W pierwszej części spotkania dowiedzieliśmy się, czym zajmują się urzędnicy kontroli skarbowej, co to podatek akcyzowy, które produkty są nim objęte i jak pracownicy urzędu celno-skarbowego walczą z przestępczością podatkową w zakresie m.in. paliw, używek i nielegalnego hazardu.

W drugiej części, technicy kryminalistyki, opowiedzieli o tym, czym zajmują się na co dzień i kto może wykonywać ten zawód. Dowiedzieliśmy się, że jest bardzo wiele sposobów na to, by odnaleźć sprawcę przestępstwa. Już wiemy, czym jest ślad, jak go ujawnić i zabezpieczyć by był dowodem w sprawie. Znamy rodzaje śladów i sprzęt do ich zabezpieczania. W trakcie ćwiczeń i pokazów poznaliśmy rodzaje opylaczy, środki służące pozyskiwaniu odcisków i umożliwiające odczytanie treści dokumentu znajdującego się w zamkniętej kopercie bez jej uszkodzenia. Mieliśmy możliwość obserwowania sposobów zabezpieczania odcisków palców z różnych powierzchni.

Ciekawym momentem spotkania była możliwość zabezpieczania własnych odcisków palców czyli linii papilarnych metodą tradycyjną tj. przy pomocy czarnego tuszu i poprzez skanowanie skanerem i przekazywanie danych do systemu komputerowego.

Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za przygotowanie ciekawych i profesjonalnych zajęć.

 

Izabela Kraszewska-Szmidt