22 kwietnia – Dzień Ziemi

22 kwietnia – Dzień Ziemi, obchodziliśmy w tym roku pod hasłem „Działania na rzecz ochrony klimatu”.  Najpotężniejszą i najtańszą strategią  w walce z ociepleniem klimatu są drzewa, dzięki zdolności do pochłaniania dwutlenku węgla.

Drzewa  pochłaniają szkodliwe substancje, w zamian wytwarzając te korzystne dla człowieka: parę wodną, olejki eteryczne, fitoncydy i tzw. bioprądy, czyli fale elektromagnetyczne. Drzewa leczą, dają siłę i relaksują dlatego warto się do nich przytulać. Trzeba dotykać drzewa odkrytymi częściami ciała: czołem, dłońmi. Już lata temu nasi przodkowie okładali się gałązkami drzew i przebywali w pomieszczeniach zbudowanych z sosnowych, albo dębowych desek, wierząc, że w ten sposób pozbędą się dolegliwości. Przykładowo: brzoza- uspokaja emocje, pomaga wsłuchać się w głos intuicji, wierzba- działa rozkurczowo, przeciwbólowo, uspokajająco, buk- pomaga przezwyciężyć nieśmiałość i własną słabość, inspiruje, wspomaga koncentrację, jodła– pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami, akacja -dodaje energii, sosna – działa leczniczo na układ oddechowy lipa– pozwala odzyskać siły, pobudza  układ oddechowy i krążenia, kasztanowiec– łagodzi stany lękowe, poprawia nastrój i ułatwiają  zasypianie. W   obecnej rzeczywistości wszystkie te walory doceniali uczniowie z 5C.  Udokumentowali to w trakcie spacerów z rodzicami.’