Podsumowanie obchodów „Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich”

23 kwietnia obchodziliśmy święto książki i praw autorskich organizowane corocznie przez UNESCO, którego celem od 1995 roku jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

W dniach 21-29 kwietnia uczniowie klas 4-8 naszej szkoły, za pośrednictwem platformy „Teams”, poznali historię Dnia Książki i Praw Autorskich, ciekawostki związane z książkowymi rekordami, początkami książki w Polsce oraz dowiedzieli się wielu cennych faktów o prawie autorskim (na podstawie przygotowanych materiałów oraz filmów: https://youtu.be/ouQowkWRlmA, https://youtu.be/JIQgsWXU2_8)

Ponadto zaplanowano z tej okazji różne konkursy i wyzwania. Miło mi poinformować, że wszyscy chętni czytelnicy, którzy przesłali rozwiązania do konkursów: „Czy znasz polskich poetów i pisarzy?”, „Autorzy naszych lektur”, rozwiązali je bezbłędnie. Znakomicie poradzili sobie także uczniowie, którzy przystąpili do wyzwania związanego z ułożeniem przygotowanego hasła, w internetowej aplikacji  – https://wordwall.net/play/1634/724/475  oraz wypełnili kartę pracy o prawie autorskim.

Mimo, że tegoroczne obchody miały inną formę niż w latach poprzednich, to wydaje się, że były równie ciekawe. Świadczyć, o tym  może duże zainteresowanie uczniów oraz wysoka frekwencja w zaproponowanych przedsięwzięciach.

Ciekawostki – Książkowe początki w Polsce…

Ciekawostki – Książkowe rekordy…

Prawo autorskie – Co nam wolno, a czego nie możemy robić

Agnieszka Michałowska

– nauczyciel bibliotekarz