229 rocznica Konstytucji 3 maja

Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają ci, co przeszli.
Choć przeminął dawno wiek,
Dawne hasła się zmieniły,
Orzeł począł nowy bieg.
Lecz z przeszłości czerpał siły

W związku z ograniczeniami spowodowanymi stanem epidemicznym społeczność szkolna, obchody 229 rocznicy uchwalenie Konstytucji 3 Maja rozłożyła w czasie i dostosowała do panujących warunków. Od 27 kwietnia realizowanie były zajęcia w oparciu o film „Konstytucja 3 maja” GWO. W trakcie omawiania najistotniejszych faktów związanych z okolicznościami uchwalenia tej pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej, uczniowie odpowiedzieli na pytanie: „Patriota, kto taki?” , odnosząc to wyjaśnienie także do aktualnej sytuacji  społecznej. Przypomniane zostały także wydarzenia, które stały się podstawą do ustanowienia  1 maja  Świętem Pracy,2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto Pracy, popularnie zwane 1 Maja,  jest międzynarodowym świętem klasy robotniczej, obchodzonym od 1890r. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950r.

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy 20 lutego 2004r. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Uczniowie mogli sprawdzić zdobytą wiedzę na ten temat w rozrywkowej formie: np. w wykreślankach, łamigłówkach i labiryntach przygotowanych przez p. Agnieszkę Michałowską w zdalnej bibliotece. W czwartek 30 maja na stronie facebook-a szkolnego miał miejsce mini  koncert  z okazja  Święta Majowego w wykonaniu  państwa Tamary i  Michała  Janickich. A w ramach szkolnych obchodów uczniowie klas  szóstych wykonali  okładki do Konstytucji 3 Maja. Projekty były wyjątkowo ciekawe i trafnie oddawały nastroje z 1791roku.

B. Firek