3 maja w internecie

Najbliższy weekend przedłużony o poniedziałek, to popularna  „majówka”. Ciekawe Kto wie dlaczego mamy na początku maja takie wolne dni?

Dla ciekawych ale niezorientowanych  małe wyjaśnienie, a dla wtajemniczonych krótkie przypomnienie.

3 maja 1791r. została uchwalona pierwsza polska Konstytucja -ustawa zasadnicza, która określa zasady funkcjonowania państwa. Nastąpiło to w okresie gdy słaba wewnętrznie  Polska  stopniowo traciła samodzielność.

Konstytucja wprowadzała reformy, które miały wzmocnić państwo. Przede wszystkim likwidowała największe wady ustrojowe: liberum veto, konfederację i wolną elekcję oraz wprowadzała trójpodział władzy.

Prusy, Austria i Rosja w XVIII w. konsekwentnie przeciwdziałały jakimkolwiek próbom wzmocnienia naszego państwa. Czekały dogodnego momentu, w którym będą mogły dokonać zaboru polskich ziem.

Ustawa Rządowa przygotowywana była w tajemnicy, tak by nikt nie zdołał zapobiec jej uchwaleniu. Król Stanisław August Poniatowski w warszawskiej katedrze uroczyście zaprzysiągł tekst Konstytucji 3 maja 1791r. Na wieść o tym na ulicach Warszawy odbyła się wielka patriotyczna manifestacja, a lud całej stolicy wiwatował na cześć jej twórców: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja, Stanisława Małachowskiego i Stanisława Staszica. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej ) nowoczesną, spisaną ustawą zasadniczą.

Dzień 3 maja  został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja już  5 maja 1791r. Obchody tego święta były zabronione podczas rozbiorów, a ponowne jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało  ponownie zakazane  przez okupantów w czasie II wojny światowej, a w 1946 r. zastąpione przez władze komunistyczne obchodami dnia 1 Maja. W styczniu 1951 r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Dopiero po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r., Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt narodowych.  Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.

Do potocznego określenia „majówka” wlicza się  trzy pierwsze dni maja, które są świętami państwowymi:

 • 1 maja- Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Międzynarodowe Święto Pracy, ustanowione w 1891 r.,

 • 2 maja: od 2004 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą,
 • 3 maja: Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

Polecam filmiki:

 dla uczniów klas 1-4

https://youtu.be/QGGc4W1iUzM

dla uczniów  klas 5-8

https://youtu.be/-GBAolHelHs

Propozycja na majówkę”  2021r.- sprawdź swoją wiedzę lub zrób test rodzicom, a  potem wspólnie wykonajcie kotyliony.

 Prosta instrukcja:  https://youtu.be/zj2TtdvBrLY

Test dla każdego

 1. Podaj datę uchwalenia pierwszej polskiej  Konstytucji.
 2. Kto był królem w czasie uchwalenie Konstytucji 3 Maja?
 3. W jakim mieście ogłoszono Konstytucję 3 Maja?
 4. Podaj jednego z twórców Konstytucji.
 5. Którą na świecie była konstytucja 3 maja?
 6. Którą rocznicę uchwalenie Konstytucji 3 Maja obchodzimy w tym roku?
 7. Podaj jeden z okresów, kiedy zabronione było obchodzenie Święta Konstytucji 3 Maja.
 8. Kiedy obchodzimy święto flagi?
 9. Podaj jedno z państw rozbiorowych Polski.
 10. W którym wieku uchwalono Konstytucję 3 maja?

Beata Firek