Druga Majówka w Pandemii -NIC TO.!Mamy super pomysły dla Uczniów i Rodziców!

Polecamy Podchody! Sami wielokrotnie w świetlicy bawiliśmy się w tą wspaniałą grę terenową. Uczniowie ją uwielbiają!

Do zorganizowania podchodów nie trzeba żadnego specjalnego sprzętu, a o jej atrakcyjności decyduje inwencja osób, które grę przeprowadzają- można zorganizować podchody w gronie rodziny z dwójką dzieci.

Pierwsza grupa wyrusza i pozostawia za sobą znaki i zadania, które odnaleźć i wykonać musi druga grupa, startująca z umówionym wcześniej opóźnieniem.

Na trasie podchodów umieszcza się zadania do wykonania. A oto przykładowe zadania, które należy w trakcie ich wykonywania udokumentować  najlepiej telefonem komórkowym. Pierwsza grupa po oznaczeniu trasy i umieszczeniu na niej zadań ukrywa się i czeka na drugą grupę. Miejsce, wokół którego członkowie pierwszej grupy się ukrywają, trzeba oznaczyć wcześniej umówionym znakiem. Druga grupa po wykonaniu wszystkich zadań i po dotarciu do miejsca ukrycia się pierwszej grupy, musi odszukać jej członków.

Przykładowe zadania:

 • Wyjdź na środek ulicy i krzycz “Mamo, tato ja się żenię!”
 • Skacząc na 1 nodze śpiewaj piosenkę
 • Krzycz głośno Kocham Świnkę Pepę!
 • Rozczochrajcie sobie włosy i idźcie tak do końca drogi
 • Do wszystkich mijanych osób mów: ale Pan/Pani piękna!
 • Wymień 5 zwierząt, które przesypiają zimę (niedźwiedź, jeż, nietoperz, borsuk, suseł, jaszczurka, wąż, jenot, żaba)
 • spróbujcie polizać sobie łokieć
 • Jeśli są kałuże, sprawdźcie kto najmocniej pluśnie
 • Wymyślcie swój okrzyk radości
 • Zaśpiewajcie głośno piosenkę ( bardzo głośno)
 • (Łamańce językowe) powiedz szybko: stół z powyłamywanymi nogami
 •  W kopercie znajdziesz kredki do malowania twarzy. Domalujcie kolegom wąsy lub piegi

Proponujemy też pograć w boule. Jak grać w boule?

Podpowie nam poniższy filmik.

 Pomysły na niepogodę też mamy!

Nietypowy piknik

Jeśli przygotowaliście smakowite przekąski, a pogoda za nic w świecie nie pozwala na rozłożenie koca na ziemi, to… zróbcie piknik w domu, chociażby na dywanie!  Szaszłyki i kiełbaska z piekarnika mogą okazać się tak samo dobre, jak te z grilla!

  Domowy teatr.

Przygotujcie rekwizyty i “scenę”. Możecie odegrać sceny znanej lub wymyślonej przez Was bajki, lub zagrajcie…samych siebie, ale z zamianą ról! Dzieci wcielają się w rolę rodziców, natomiast rodzice w rolę dzieci. Nie tylko zabawa i śmiech gwarantowany, ale dodatkowo możecie zobaczyć siebie oczami dziecka

Domowa Baza

Pamiętacie budowanie “bazy” z poduszek, kołder, prześcieradeł i krzeseł? Zabawę przy konstruowaniu tej niezwykle trudnej architektonicznie budowli ?:) My pamiętamy! To rewelacyjny pomysł na wieczorną zabawę. Zgaście światło i włączcie lampki w domowym namiocie. Indiański klimat gwarantowany 🙂

Piraci z Karaibów

Rodzice rysują mapę mieszkania i oznaczają w nim miejsce, gdzie znajduje się skarb, który wcześniej schowali. Skarbem może być drobny upominek, ulubiona słodycz, lub po prostu przedmiot z domu, który dzieci muszą znaleźć.

Kalambury

to genialna zabawa dla całej rodziny! Wystarczy wypisać na kartkach hasła (mogą to być bajki, filmy, książki). Każdy uczestnik losuje po jednej kartce i pokazuje (lub rysuje). Oczywiście nie można nic mówić.

 Puzzle. Idealna opcja, gdy chcecie “odsapnąć” na dłuższy moment.

Wehikuł czasu

Czas w domu może być małym wehikułem czasu. Wyciągnijcie albumy ze zdjęciami z szafy i zgadujcie “a to kto?”. Wierzcie mi, dzieci będą miały ubaw ze starych zdjęć rodziców, dziadków i … swoich 🙂

Planszówki

To  wspaniałe ćwiczenie pamięci, spostrzegawczości i refleksu! Gry planszowe to dobra okazja na naukę komunikacji oraz sposobów radzenia sobie z emocjami u dzieci, np. podczas przegranej.

Kino domowe

Pewnie wspólne oglądanie filmów i bajek może wydawać się oklepane, ale gdyby tak przygotować seans, jak w prawdziwym kinie? Kupcie specjalne kartoniki na popcorn, zaplanujcie godzinę seansu, dzieci niech przygotują bilety na wybrany przez wszystkich film lub bajkę. Zasłońcie rolety, wyłączcie światło i poczujcie się, jakbyście naprawdę odwiedzili kino!

Pozdrawiamy serdecznie wszystkich Świetliczan i ich rodziców, życząc wspaniałej Majówki!

 Nauczyciele świetlicy