Czysta woda zdrowia doda

Około 30% dzieci, przynajmniej raz w tygodniu, sięga po słodki napój. Raport Narodowego Funduszu Zdrowia i GUS o szkodliwości cukru nie pozostawia złudzeń – już blisko 1/3 ośmiolatków w Polsce pije kolorowe i słodzone napoje minimum raz w tygodniu. Gdy dodamy do tego słodkie przekąski na drugie śniadanie, zwolnienia z w-fu i długie godziny przed komputerem, zdrowie dzieci staje się zagrożone. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Ponad 18% jedenasto- i dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3% jest otyłych. Dlatego też Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął szeroko zakrojone działania mające na celu profilaktykę i zmiany nawyków żywieniowych.

W bieżącym roku szkolnym Nasza Szkoła przystąpiła do projektu „Czysta woda zdrowia doda” powstałego z inicjatywy WM OW NFZ, a skierowanego do dzieci z młodszej grupy wiekowej. W listopadzie i grudniu 2021 r. nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzili w swoich klasach zajęcia o charakterze warsztatowym. Ich celem było:

  • doskonalenie wiedzy uczniów na temat funkcji wody w organizmie ludzkim,
  • zanalizowanie składu napoju gazowanego, soku warzywno-owocowego, wody smakowej oraz mineralnej pod kątem ilości dodanego cukru,
  • zachęcanie do picia czystej wody, zamiast napojów słodzonych,
  • nauka przyrządzania smacznej wody z dodatkiem dostępnych owoców, warzyw i ziół.

Warsztaty służyły nie tylko zdobyciu wiedzy w tym zakresie, ale były też wspaniałą okazją do prowadzenia doświadczeń, eksperymentów i wspólnej zabawy. Na efekty nie trzeba było długo czekać – większość dzieci podczas posiłków spożywanych w szkole pije wodę. Również rodzice podkreślają pozytywny wpływ warsztatów na świadomość ich dzieci, które przekazują zdobytą wiedzę pozostałym członkom swoich rodzin.