Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa
Szkoła Promująca Bezpieczeństwo
W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła rozpoczęła cykl działań mających na celu zdobycie certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.
Przed rozpoczęciem działań w szkole zostały przeprowadzone badania ankietowe wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, diagnozujące zagrożenia na terenie szkoły oraz poza nią. Analiza ta jest bardzo ważna i ma istotny wpływ na opracowanie wraz z partnerami projektu Zintegrowanego Planu Działania, który wyznaczy priorytety zmierzające do poprawy bezpieczeństwa uczniów. Prezentujemy sprawozdanie z podejmowanych działań.
Działania w roku szkolnym 2019/2020.
- 4 września 2019 w SP 33 dla uczniów klas III, IV, V, VI, VIII pogadanka na temat podstawowych zasad samoobrony.
- 18 października 2019 p. p. Psycholog poprowadziła warsztaty dla rodziców „Jak wspierać dziecko chodzące do szkoły”.
- 16 października 2019r. w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, uczniowie klasy 2a wzięli udział w rekordzie w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
- 31 października 2020 uczniowie klas IV i V naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu PCK.
- 20 listopada 2019 roku uczniowie SP 33 świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.W tym roku W tym dniu odbyło się wiele zajęć, które po raz kolejny już przybliżyły ideę Praw Dziecka naszym uczniom.
- Uczniowie klas IV – VI mogli w czytelni posłuchać fragmentu książki „Moje prawa ważna sprawa” A. Czerwińskiej – Rydel i R. Piątkowskiej. Tekst czytały uczennice kl. VIII b.
- Świetlica przygotowała na tę okoliczność Kącik Bezpieczeństwa w celu przestudiowania zasad bezpiecznego zachowania na zajęciach wychowawczych.
- 11.2019 społeczność SP33 świętowała Dzień Życzliwości. Cel: nauka zasad życzliwego i bezpiecznego zachowania.
- 12 stycznia 2020 podczas lekcji wychowawczej klasa V f poznawała zagadnienia związane z poczuciem własnej wartości – czujemy się bezpiecznie w przyjaznym otoczeniu.
- W ramach realizacji zadań związanych z propagowaniem bezpiecznych zachowań wśród dzieci oraz w SP 33 w Olsztynie p. Izabela K.-Sz. (specjalista ds. bhp) przeprowadziła dla uczniów szkolenia dotyczące zasad zachowania z zauważonymi podejrzanymi przedmiotami oraz postępowania w przypadku ogłoszenia ewakuacji w szkole.
- W naszej szkole powstał kolorowy mural. Jego hasła to: „Jestem wyjątkowy”, „Akceptuję siebie takim, jakim jestem”, „Moje szczęście jest ważne” i t. d. On ma na celu przypominać dzieciom o właściwym zachowaniu i akceptacji trudności, uczy nie poddawać się w trudnych sytuacjach i podchodzić do nich z optymizmem.
- Do produktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu zachęcał SK Wolontariatu oraz Koło Turystyczne: akcje wolontarystyczne, wycieczki, rajdy krajoznawcze.
Konkursy:
- W ramach kampanii „Nowy zwyczaj – ograniczaj zorganizowany został konkurs na projekt gry „bez prądu”, który skierowany był do uczniów szkół podstawowych z Olsztyna. Tematyka gier miała nawiązywać do ograniczania zachowań ryzykownych i promowania zdrowego stylu życia, wolnego od uzależnień.
- W celu promowania postawy fair play oraz zdrowego i bezpiecznego stylu życia 22 lutego w Giżycku odbył się trzeci w tym sezonie turniej eliminacyjny w mini siatkówce Kider+Sport. Dziewczęta naszej szkoły miały rywalizowały w trzech kategoriach: dwójek, trójek i czwórek. „Kinder + Sport = promowanie zdrowej rozrywki wśród dzieci.
- Dnia 3 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mikołajkowym Turnieju Piłki Siatkowej dziewcząt i chłopców klas czwartych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy V A. Nasza drużyna zdobyła puchar za pierwsze miejsce.
- Kontynuowaliśmy konkurs „Cukierek za dobry uczynek”.
- 13 grudnia 2019 w Szkole Podstawowej Nr 30 na Spartakiadzie Mikołajkowej – pod hasłem: „z Mikołajem startujemy – owoce i warzywa jemy, mleko pijemy” reprezentacja klas I zdobyła wicemistrzostwo województwa. Celem tej corocznej imprezy organizowanej pod patronatem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa była popularyzacja programu: owoce i warzywa w szkole, propagowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia oraz rekreacji dzieci.
Dbałość o sprawność techniczną placówki i jej otoczenia
- Z powodu zaistniałej sytuacji epidemiologicznej i zagrożenia COVID-19 szkoła stworzyła szczegółowe procedury postępowania w placówce, które mają obowiązywać podczas konsultacji i zajęć opiekuńczych w naszej szkole.
- Budynek został przygotowany zgodnie z zaleceniami sanitarnymi i rozporządzeniem MEN: dezynfekcja pomieszczeń, oraz wyposażenia budynku.
- Rodzice zostali szczegółowo poinformowani o zasadach postępowania podczas przyprowadzania i odbioru dzieci z zajęć.
- Kadra Pedagogiczna również została zobligowana do bezpiecznej pracy zgodnie z ustalonymi zasadami.
- Przed budynkiem na podwórku szkolnym została wymieniona kostka brukowa oraz wybudowany rampa dla przemieszczania się osób niepełnosprawnych.
- W celu dostosowania pomieszczeń sanitarnych do użytku przez osoby niepełnosprawne na parterze znajduje się wyremontowana toaleta dla uczniów oraz osób niepełnosprawnych. Jesteśmy jedną z niewielu szkół w Olsztynie, która ma takie dostosowania dla osób niepełnosprawnych.
Działania w roku szkolnym 2018/2019
- Realizowaliśmy w naszej szkole Rządowy Projekt „Bezpieczna +” (28.10.2019 – 31.12.2019). Organizator – Fundacja Drabina Rozwoju.
- 17 maja 2019 odbyły się warsztaty dla uczniów klasy IIA – AUTO STOP. Cel: zachowanie uczestnika ruchu drogowego wobec pieszych.
- Dla uczniów klas IV został zorganizowany egzamin na uzyskanie karty rowerowej na terenie szkoły.
- Nasza szkoła realizuje w tym roku kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci „Cybernauci” organizując warsztaty i pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci.
- SP33 uczestniczy w kampanii edukacyjnej realizowanej w ramach kampanii „Dziecko w sieci” i programu UE „Safer Internet Action Plan”. Organizatorzy: Fundacja „Dzieci Niczyje” oraz NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa).
- 24 października 2018 roku, gościliśmy w klasie VE Pana Kamila S. – funkcjonariusza Straży Miejskiej w Olsztynie. Strażnik opowiadał o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Na kolejnych spotkaniach Pan opowiadał o zasadach bezpiecznego spędzania czasu podczas ferii i wakacji.
- 18 marca 2019 roku odbyła się pogadanka z uczniami klas młodszych pod tytułem „Wirtualny świat – dbamy o swoje bezpieczeństwo”.
- SP33 uczestniczy w kampanii Szkoła z Prawami Dziecka pod patronatem UNICEF oraz w kampanii „Baw się i bądź bezpieczny” – program realizowany pod patronatem UNICEF. 11 grudnia 2018 r. odbyła się charytatywna aukcja lalek, które powstały w domach naszych uczniów w ramach projektu „Wszystkie Kolory Świata pod patronatem UNICEF”.
- Szkoła przystąpiła do realizacji następujących programów i kampanii prozdrowotnych: „Mamo, Tato wolę wodę”, „Owoce w szkole”, „Mleko dla każdego dziecka”, „Jestem zdrowy” (długofalowy program profilaktyczny). „Marzec 2019 miesiącem zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej” okazał się świetną okazją do przypomnienia uczniom zasad dbałości o zdrowie.
- SP 33 realizuje program „Trzymaj formę”. Kolejny tydzień marca 2019 poświęcony był aktywności fizycznej – „Ruch to zdrowie”. W klasach piątych zorganizowano wewnątrzszkolne zawody sportowe.
- Szkoła realizuje projekt „Ratujemy i uczymy ratować”. 16 października 2018 z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w ogólnopolskim biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji.
- W dniach 18 marca, 29 kwietnia, 6 maja 2019 roku w SP 33 odbywało się szkolenie dla uczniów klas młodszych z udzielania pierwszej pomocy na sali gimnastycznej. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach realizacji Ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować” skierowanego do uczniów klas I-III szkół podstawowych.
- W szkole działa Kółko Pierwszej Pomocy. Na zajęciach uczniowie mogą zdobywać cenne nawyki niezbędne do ratowania życia. Również cyklicznie przeprowadzane są szkolenia dla uczniów i nauczycieli z udzielania pierwszej pomocy przed-medycznej.
- SKW zorganizował liczne akcje wolontarystyczne : „Pola nadziei”, „Okaż serce dzieciom”, zbiórki żywności, karmy dla pupili i darów dla Domu samotnej Matki.
Konkursy:
- W roku szkolnym 2018/2019 w kategorii „Aktywna działalność na rzecz PCK i Szkolnego Klubu Wolontariatu 2016/2019”statuetka „Aktywny wolontariusz” została przyznana dla tych trzech uczennic – Izabela Z. IIIDg Oliwia K. IIIAg, Agnieszka K. IIIAg.
- Został zorganizowany w naszej szkole konkurs plastyczny związany z Dniem Bezpiecznego Internetu „Bezpieczna sieć”. Prace zostały zaprezentowane na terenie szkoły, a uczniowie nagrodzeni.
- Dla uczniów klas starszych został zorganizowany konkurs plastyczny „Nie hejtuję – w czasie podróżuję”.
- W klasie IIC odbył się klasowy konkurs wiedzy o przepisach i znakach ruchu drogowego.
- Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ARS MED.
- 5 marca 2019 roku w Olsztyńskim ratuszu miało miejsce uroczyste podsumowanie Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”,. Wśród osób uhonorowanych tytułem laureata znalazły się uczennice SP 33 w Olsztynie – Izabela Z. IIIDg Oliwia K. IIIAg, Agnieszka K. IIIAg.
- Uczniowie SP 33 wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia.
- Konkurs „Cukierek za dobry uczynek”
Szkoła współpracuje z:
- Miejskim Zespołem Profilaktyki i Terapii Uzależnień) zajęcia profilaktyczne „Spójrz inaczej”
- Zespołem Placówek Edukacyjnych
- Szkoła jest w ścisłej współpracy ze Strażą Miejską, która przewiduje ujęcie w harmonogramie patroli policyjnych, zadań do realizacji w terenie przyległym do obiektu szkolnego ze szczególnym uwzględnieniem ulicy i lasu za szkołą.
- Policją (dzielnicowym)
- Poradnią Psychologo – Pedagogiczną w Olsztynie
- Zakładem Karnym w Barczewie
- Pracownikami MOPS-u
- Sądem (wydział nieletnich).
Dbałość o sprawność techniczną placówki i jej otoczenia
- Od października 2019 szkoła otrzymała nowy bezpieczny plac zabaw na podwórku szkolnym – edukacyjne podwórko talentów Nivea.
- W szkole zostało wyremontowano wejście główne do budynku w tym powstał podjazd dla osób niepełnosprawnych.
- Zostało wyremontowane podwórko szkolne (wymiana kostki brukowej).
- W szkole działa zewnętrzny i wewnętrzny monitoring szkolny.
- Podczas przerw lekcyjnych zostały wzmożone dyżury nauczycieli na korytarzach szkolnych, szatniach, stołówce, przy toaletach.































